Potrzebna pomoc?

Jeśli szukasz pomocy w prowadzeniu biznesu, pragniesz dowiedzieć się jak szybciej i efektywniej rozwijać swoja markę, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Leasing na zakup nieruchomości na firmę – korzyści i pułapki

Leasing na zakup nieruchomości na firmę – korzyści i pułapki

;easing na zakup nieruchomości na firmę

Finansowanie nieruchomości na podstawie umowy leasingowej stanowi propozycję, z której obecnie korzystają głównie większe firmy. Ma ona z pozoru sporą przewagę nad innymi sposobami na objęcie w posiadanie lokalu, niepozbawiona jest jednak pewnym wad, które przedsiębiorca powinien uwzględnić przed podjęciem decyzji.

Zalety leasingu nieruchomości – niedrogi sposób na firmowe lokum

Leasing nieruchomości powoli zaczyna wyrastać na polskim rynku na preferowaną formę finansowania lokali przez firmy. Są ku temu konkretne powody – umowy leasingowe na ogół są skonstruowane w sposób znacznie bardziej przychylny przedsiębiorcom, niż umowy kredytowe. Lokale komercyjne, zajmowane na podstawie umowy leasingowej, w końcu i tak staną się własnością danego przedsiębiorcy, jednak droga do objęcia ich w użytkowanie nie będzie na tyle problematyczna, co przedłużające się negocjacje z bankami.

Dzięki możliwości finansowania nieruchomości takich, jak lokale użytkowe czy lokale handlowe, za pomocą sposobu leasingu, przed firmami w relatywnie niekorzystnej sytuacji finansowej otwiera się szereg niedostępnych wcześniej możliwości. Nie jest tu bowiem wymagana idealna historia kredytowa, a dodatkowe oszczędności płyną chociażby z opcji amortyzacji nieruchomości. Co więcej, użytkowany lokal niejako pracuje na swoje utrzymanie od samego początku umowy, dzięki czemu końcowy bilans kosztów okazuje się często jeszcze bardziej obiecujący.

By odnieść maksimum korzyści z zawartej umowy leasingowej, nie zaszkodzi jednak zastanowić się nad pośrednictwem doświadczonej firmy, która działa od dłuższego czasu w tym sektorze. W ten sposób przedsiębiorca nie tylko otrzyma gwarancję jasnych i uczciwych warunków umowy, ale także oparte na znajomości rynku poradnictwo co do wyboru najlepszego typu leasingu. Wybierając firmę tego rodzaju, najłatwiej będzie kierować się opiniami zaufanych przedsiębiorców w swojej branży.

Leasing na zakup nieruchomości – problemy, które warto przewidzieć

Do podstawowych wad jakie posiada leasing na zakup nieruchomości w Polsce można zaliczyć przede wszystkim fakt, iż największą szansę na wykorzystanie jego potencjału mają dotychczas przede wszystkim duże przedsiębiorstwa. Na całe szczęście jednak nie jest to sztywną regułą – wielu mniejszym firmom również udaje się zawrzeć tego typu umowy, dzięki którym mogą inwestować zaoszczędzone środki w perspektywiczny rozwój działalności.

Większym problemem może okazać się kwestia ryzyka, jakie pozostaje koniecznym elementem tego typu transakcji. Ryzyko ponoszą tu obydwie strony umowy, jednak niektóre jego formy dotyczą wyłącznie właściciela przedsiębiorstwa, które aktualnie zajmuje leasingowaną nieruchomość. Musi on bowiem osobiście dbać o jej dobry stan, finansując z własnej kieszeni wszelkie ewentualne naprawy.

Warto tutaj zaznaczyć, że podczas typowego okresu leasingowego, który wyniesie przynajmniej 5 lat, tego typu sytuacji prawie na pewno nie będzie można uniknąć. Dlatego też przedsiębiorca, który planuje zawarcie umowy leasingowej, powinien przewidzieć w długoterminowym budżecie firmy kwoty na dużo większą liczbę celów, niż tylko spłata przewidzianych umową rat.

Marek Kowalski

Comments are closed.