Potrzebna pomoc?

Jeśli szukasz pomocy w prowadzeniu biznesu, pragniesz dowiedzieć się jak szybciej i efektywniej rozwijać swoja markę, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Odchodzisz na emeryturę – co zrobić z firmą?

Odchodzisz na emeryturę – co zrobić z firmą?

Kiedy nadchodzi czas przejścia na emeryturę bardzo często pojawia się pytanie o to, co w takiej sytuacji należy zrobić z firmą. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw do wyboru jest kilka ścieżek skutecznej sprzedaży.

Sprzedaż wspólnikowi albo współwłaścicielowi
Już w trakcie zawierania spółek nieraz w postanowieniach umownych ustalane są zasady ewentualnej sprzedaży udziałów jednego właściciela pozostałym dotyczące przede wszystkim przebiegu całego procesu oraz ceny. Sprzedaż wspólnikowi jest więc sposobem na skuteczne i wygodne zbycie firmy, co dla pozostałych wspólników będzie się wiązać z minimalnymi zmianami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Sprzedaż innej firmie
Jeśli w umowie nie ustalono, że w razie zbycia udziałów mają one być kupione przez wspólnika czy współwłaściciela, można zainteresować się sprzedażą dla przedsiębiorstwa czy instytucji, które zajmują się kupowaniem firm zarówno w częściach, jak i w całości. Zazwyczaj działania takich instytucji związane są raczej z motywacjami strategicznymi, a nie finansowymi. Nie chodzi więc o prosty zarobek, ale raczej o poszerzenie swojej działalności, zwiększenie konkurencyjności czy wejście na nowy rynek . Co więcej, takie rozwiązanie wiąże się z możliwością uzyskania naprawdę wysokiej ceny sprzedaży przy natychmiastowej wypłacie środków. Będzie więc doskonałym wyborem dla osób, które jak najszybciej chcą otrzymać pieniądze. Warto jednak pamiętać, że taka metoda sprzedaży nie zawsze pozwala szybko zamknąć sprawy biznesowe i może się wiązać z koniecznością zaangażowania byłego właściciela w sprawy firmy jeszcze na długi czas po sprzedaży.

Dla osoby prywatnej
Kolejnym rozwiązaniem jest znalezienie inwestora, który kupi firmę w celu uniknięcia ryzyka związanego z rozpoczęciem działalności. Takie osoby mają możliwość natychmiastowego odnoszenia korzyści z gotowego systemu biznesowego, który obejmuje kontrahentów, klientów czy markę. Jeśli przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej sytuacji, sprzedaż indywidualnemu inwestorowi może pozwolić na osiągnięcie największej liczby celów sprzedaży.

Firma dla kolejnego pokolenia
Nie każdy chce się jednak raz na zawsze zakańczać rozwijany przez lata biznes. Można więc sprzedać firmę kolejnemu pokoleniu i w ten sposób zatrzymać ją w rodzinie. Należy jednak liczyć się z tym, że taki proces z reguły jest dość długi i na pewno nie pozwoli na osiągnięcie najwyższej możliwej ceny.

Sprzedaż pracownikowi
Jeśli chce się powierzyć firmę zaufanej osobie, działalność gospodarcza może być też przekazana jednemu lub kilku pracownikom, którzy będą w stanie zgromadzić środki na zakup firmy. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od awansu pracownika na wspólnika i właśnie wtedy ustalane są warunki przyszłej sprzedaży, które później będzie można wprowadzić w życie. Również w tym przypadku raczej nie można liczyć na najwyższą cenę, jednak takie rozwiązanie na pewno będzie mniej problemowe dla klientów i innych pracowników, a także pozwoli na dosyć swobodne warunki sprzedaży.

Likwidacja
Ostatnią możliwością jest likwidacja polegająca na sprzedaży majątku firmy, odzyskaniu należności, spłacie zadłużeń i zobowiązań, a następnie rozwiązaniu umów z dostawcami i kontrahentami, zwolnieniu pracowników oraz dokonaniu wszystkich innych czynności koniecznych przy procesie kończenia działalności. Takie rozwiązanie wybierane jest zazwyczaj przez właścicieli małych firm czy biznesów z wyraźnymi problemami. Jest to bowiem łatwa forma zakończenia działalności gospodarczej i odzyskania zainwestowanych środków.

Marek Kowalski

Comments are closed.